logo

Profile LR i Nikon Z

Profile obiektywów

Profile są potrzebne aby zniwelować niedoskonałości obiektywów, takie jak: zniekształcenia, winieta. Praktycznie wszystkie szkła na rynku je posiadają.

W chwili obecnej Lightroom sam nie czyta obiektywów pdpiętych przez FTZ do Nikona Z (w przeciwieństwie do luster, np. D850). Trzeba mu w tym pomóc. Te ustawienia wystarczy zrobić raz a LR będzie już bez problemu czytał każde zdjęcie z profilem.

Oczywiście jeśli macie kilka szkieł, np. 4 to trzeba to powtórzyć dla tych 4 szkieł.

 

Klasyczny widok przy RAW zrobionym na obiektywie podpiętym pod FTZ do Nikona Z.

 

 

Wybieramy markę z listy, w tym przypadku będzie to Sigma.

 

 

Po wybraniu marki Sigma, Lightroom sam rozpoznał co to za obiektyw i zadał poprawny profil. W tym przypadku Sigma 105 1.4 Art.

Taka ciekawostka, jeśli nie będzie aktualnego profilu w LR, bo np. obiektyw jest nowy i Adobe nie zaktulizowało jeszcze oprogramowania, wtedy LR wczyta zbliżony.

 

 

Teraz klikamy na „Custom” i wybieramy „Save New Lens Profile Defaults”.

 

 

Zauważycie zmianę z „Custom” na „Default”. Od teraz każdy RAW będzie miał już zadany profil na danym szkle, w tym przypadku Sigma 105 1.4 Art. Oczywiście jeśli zadacie to przy imporcie :)

 

Ogólnie zawsze warto zadawać profil, chociaż zdarzają się wyjątki np. Rybie Oko, załadowanie profilu spowoduje wyprostowanie krawędzi a chyba nie to chcieliśmy osiągnąć :)