logo

Czyszczenie czujników AF

Każdy doświadczył sytuacji gdy jego aparat przestał nagle „trafiać” w punkt tam gdzie tego chcieliśmy, ba nawet po potwierdzeniu że wszystko jest prawidłowo wychodziło mydlane foto bądź z przesunięciem BF, FF. Przyczyną takiego stanu rzeczy może być (wykluczając obiektyw i nieskalibrowany system AF-u) zanieczyszczony czujnik AF.

W jakich przypadkach zanieczyszczamy czujnik?
Praktycznie cały czas podczas zmiany obiektywów gdy mamy otwartą komorę z lustrem. Przy uderzeniu, przy klapnięciu lustrem.  W tym czasie do środka mogą dostać się: kurz, pył, etc. I osiąść na czujnikach powodując niestabilną lub całkowicie uniemożliwić pracę AF.

Gdzie znajduje się czujnik AF?
Znajduje się pod lustrem zaraz za osłonką. Aby do niego dotrzeć musimy podnieść kciukiem lustro do góry.

Czym i jak?
Sprężone powietrze będzie potrzebne i uwaga: rurka ze złamaną końcówką.  Końcówkę rurki dołączanej do powietrza zaginamy na końcu do kąta ostrego, można ją lekko w tym miejscu podgrzać aby na trwałe się odkształciła.

Podnosimy kciukiem lusterko i tak trzymamy, wprowadzamy rurkę do środka tuż za osłonkę i delikatnie dmuchamy powietrze uważając aby nie przesadzić. Ważne jest aby trzymać body w górze tak samo i powietrze które ma tendencję do wypluwania wody gdy końcówka jest skierowana w dół. Nie należy agresywnie dmuchać bo końcówka rurki będzie się unosić i może uszkodzić lusterko jak i może pluć wodą.