logo

Nikon Z7

No więc jestem po pierwszych testach nowego bezlusterkowca Nikona. Należy pamiętać że to sample przedprodukcyjne, dostępność gotowców to wrzesień/październik.

  • Nikon Z7
  • Nikkor 35 1,8 S
  • Nikkor 24-70 4 S
  • Nikkor 24-70 2,8 G
  • Sigma Art 1,4
  • Nikon FTZ

Coż mogę powiedzieć, jest mega lekki, obiektywy tak samo, 35 1,8 s waży w ręce tyle co kubek tekturowy na kawę i niestety tak samo się go czuje
Dla podróżników IDEAŁ, lekki jak piórko. 24-70 cięższy coś ala kubek tekturowy do połowy z kawą

Pucha natomiast panowie i panie jest fajna, taka zabawkowa, takie midzidziodzi do przytulenia. Na plus podgląd zdjęć w wizjerze wraz z jego zoomem, znaczy można przybliżać i przeglądać fotki w wizjerku. I to chyba tyle z rzeczy na plus, a mówiłem waga, tak.

Wizjer
Wyobraźcie sobie że oglądacie na żywo ładną dziewczynę, uśmiecha się. A teraz to samo ale oglądacie to na TV LCD gdy wchodziło na rynek, dziewczyna drży, jak się porusza obraz się rozmydla (coś jak w grze komputerowej blur). I to takie porównanie z wizjerem D850 vs Z7 czyli optyczny vs elektroniczny. Dodatkowo po pół godzinie patrzenia w ten wizjer odczuwałem dyskomfort.
Zmiana natężenia światła przy fotografowaniu lub zmiana sceny skutkuje sporym lagiem, przy poruszeniu aparatem występuje blur. Tego nie da się nie zauważyć, po prostu ma się wrażenie cofnięcia w czasie, gorszej technologii i wielkiego WTF. Do tego dochodzi nienaturalne podbicie obrazu.
Jeśli chcecie porównania to idźcie do salonu sony i tam jest kompakt RX10iv dokładnie tak samo zachowuje się wizjer. Jest lepiej niż w sony A7 i A9 które mają mega syfiasty antyaliasing na elementach wyświetlanych w wizjerze i potężne smużenie, ale ciągle nie ma nawet zbliżenia się do optycznego.

Autofocus
Zaznaczam że to przedprodukcyjny egzemplarz więc może się to jeszcze zmienić.
AF momentami ok, momentami lipa. Np. nikkor 35 1,8 S natywny pracował gorzej niż sigmy art 35 1,4. Dodatkowo mega wolno w porównaniu do D850 + 35 ART. Czy 24-70 2,8. Objawia się to tym że przy wciśnięciu afon Focus bluruje najpierw za, potem przed i dopiero za trzecim razem jest zablokowany, mega dziwne zjawisko i nieprzyjemne przez ten wizjer (przepalone krawędzie nieostre, tak jakby TV miał słabą rozpiętość), podczas gdy w d850 po prostu pyk i jest, nie ma tych blurów. Przy 24-70 4 S już lepiej i szybciej ale też z takim „niedowierzaniem i szukaniem”. Zresztą trudno się dziwić że jest wolniej skoro obraz musi zostać przetworzony i wyświetlony na TV (wizjerze).

Punkty af są ogromne (większe od d810 i D850) ale tylko przy ustawieniu AF-C. Przy AF-S punkty można wybrać malutkie (precyzyjne), mam wrażenie że mniejsze niż D5 (gdzie są w tej chwili najmniejsze w dslr).

Co jeszcze? Mega czuły spust, 4x mi się trafiło przypadkiem zrobić zdjęcie. Współpraca z Sigmą ART, bez problemu, na dodatek art lepiej af pracował niż natywna 35 1,8 S
Super sprawa że muszla oczna jest wysunięta.