logo

85 1.8 G vs 85 1.8 S

9 sierpnia 2019

 

Szybki pojedynek amatorskich portretówek 85 1.8: Nikkor 85 1.8 G vs Nikkor 85 1.8 S

Testowane na: Nikon Z7

Opis

Wg. moich testów optycznie wygrywa 85 1.8 S, czyli nowy system Z. To szkło mniej aberruje i jest ostrzejsze. Budowę ma niestety fatalną, skrzypiącą i uginającą się pod naciskiem.

Ależ Nikonie, co też nikon….

Szczerze powiedziawszy zdziwiony jestem tandetą wykonania nowych 1.8 szkieł Z. Ale może tak już będzie i trzeba się z tym pogodzić. Praca AF przyjemniejsza po stronie nowego silnika krokowego w S, niestety wolna.

Starsza konstrukcja trzyma się dzielnie, budowę ma dużo lepszą. Jest lżejsza i mniejsza. Z FTZ zajmuje dokładnie tyle samo, co szkło na Z, no i nie odstaje tragicznie ostrością.

Ma też dodatkowy atut: pierścień ostrości sterowany mechanicznie, w przeciwieństwie do wersji S natywnej (jak wszystkie zresztą), gdzie jest to „focus by wire„.

 

 

 

 

A co mam na myśli mówiąc tandetną budowę? Tylko włączcie dźwięk!

 

 

Pojedynek

środek kadru 1.8

Pełna wielkość

 

środek kadru 2.8

Pełna wielkość

 

róg kadru 1.8

Pełna wielkość

 

róg kadru 2.8

Pełna wielkość

Realne porównanie

Fotki porównawcze w realu.

 

Pełna wielkość

 

Pełna wielkość

Mój wybór

 

Może niektórych to zdziwi, ale daję pierwszeństwo wersji G. Jest lżejsza, ma lepszą budowę, lepiej wygląda i przede wszystkim bardzo tania i można ją stosować do F i Z mount.

Świetna na okres przejściowy do 85 1.2 S za rok (jeśli tylko nie będzie trzeszczeć). Różnica w jakości  obrazka (ostrość, brak aberracji) nie jest warta dopłaty do konstrukcji Z według mnie.

Trochę matematyki teraz: Nikkor 85 1.8 S kosztuje 3700 zł, używek nie ma, bo to nowość, ale znając życie spadnie do połowy ceny za rok. Mniejsza z tym, Nikkor 85 1.8 G to koszt 1900 zł nowy, używka w idealnym stanie jest za 1500 zł w Interfoto, do tego mamy w tym samym sklepie używkę 35 1.8 ED (na  pełną klatkę), za tę samą cenę 1500 zł.

Czyli mamy dwie stałki 35 i 85 1.8 za cenę 3000 zł, zostaje nam 700 zł w kieszeni i drugie szkło…dla amatora, i nie tylko, jak znalazł. Nie zrozumcie mnie źle, nowe szkła 1.8 do Zetek są świetne optycznie. Pamiętajcie jednak, że to tylko 1.8. Prawdziwe jaja zaczną się jak wystartują 1.2.

 


  

 

Przykładowe zdjęcia

Kilka zdjęć z obydwu obiektywów, nie popdpisuję które bo i tak nikt nie rozróżni w takiej jakości :)

 

 

 

 

Więcej pojedynków